Je tohle i váš příběh?

Jachting prostě milujete. Vždycky jste to chtěli zkusit a povedlo se. Máte rádi tu svobodu. Ten pocit, kdy vám vítr napne plachty a loď se jakoby sama od sebe dá do pohybu. Zjistili jste, že řídit plachetnici není zase až tak složité. Dostali jste pár rad, naučili jste se, jak správně přitáhnout plachty a pak už bylo vše jen věcí cviku. Jezdit jste se naučili tak nějak automaticky.

Rádi se plavíte jen tak, ale zároveň děláte rádi věci pořádně. Rádi se učíte novým věcem a rádi se posouváte kupředu. Tak jste si řekli, že zkusíte vyrazit na nějakou regatu. Potkat nové lidi, které jachting tak také tak moc baví. Poměřit se s ostatními. A bylo to super. Bavilo vás to, takže jste se rozhodli vyrazit znovu a začali jste jezdit celkem pravidelně.

Ze začátku vám nevadilo, že jezdíte vzadu. Šlo prostě o tu zábavu a společnost. Nijak vám nešlo o výsledky. Jenže postupem času jste to začali vnímat trošku jinak. Věřili jste, že se po pár regatách zlepšíte. Jenže ono nic. Zatím je pro vás závodní jachting převážně chaos a zmatek.

Zjistili jste, že znalosti, které bohatě stačí k tomu, abyste si užili krásnou dovolenou na lodi, nestačí k tomu, abyste uspěli i na regatě.

Tuhle situaci nejspíše dobře znáte:

Plujete naplno. Zdá se vám, že je vše v nejlepším pořádku, ale za chvíli vidíte, že lodě kolem vás vám postupně odjíždějí. Připadá vám, že máte na lodi vše nastavené správně, ale některé lodě se vám začínají neúprosně vzdalovat.

Zkoušíte vše přenastavit a přetrimovat, ale nic se nezmění. Připadá vám, že děláte vše správně, ale ať děláte, co děláte, tak to prostě nejede, nebo alespoň ne tak dobře jak by mohlo. Ne tak dobře jako těm nejlepším.

Víte jistě, že jachting vás moc baví a chcete se stát skutečně dobrým jachtařem. Říkáte si, že už je načase, abyste se ve výsledcích také posunuli někam výše. Ty první kroky byly jasné, ale teď cítíte, že jste nějak ustrnuli. Už vás nebaví jezdit pořád na chvostu. Chcete posunout dále, ale nevíte jak.

Místo radosti z jachtingu pomalu začínáte cítit frustraci.

Začínáte se ptát, co ti nejlepší dělají jinak. Začínáte hledat důvody proč někdo dojíždí pořád mezi prvními a jiní naopak vzadu.

Na lodi je toho tolik, co se dá změnit. A když se na břehu chcete s někým poradit, tak vám každý říká něco jiného, nebo je ta odpověď úplně nesrozumitelná, nebo rada přesně opačná, než vám říkal někdo jiný…

S každým dalším závodem, kterého se zúčastníte, s každou radou, kterou dostanete, s každou věcí, kterou se snažíte od někoho odkoukat jen dál roste vaše nejistota a ptáte se, co sakra dělám špatně?

Hledáte informace i jinde, jenže čím více kurzů a seminářů jste navštívili, čím více knížek o jachtingu jste přečetli, tím větší guláš v tom máte. Těch informací je tolik, že se v tom ztrácíte.

A vy si říkáte: Kde mám začít? Jaké konkrétní kroky mám dělat pro to, abych se v jachtingu konečně opravdu posunul a zlepšil?

Vidíte kolem sebe jachtaře, kteří jsou schopni dojíždět pravidelně v čele závodního pole. A to dokonce i když jsou po startu úplně vzadu. Dokáží se z toho zkrátka nějak dostat. Máte pocit, že jim to jezdí nějak rychleji, že mají lepší loď, nebo plachty, ale kdesi uvnitř víte, že tím to asi nebude. Víte, že jsou schopni zajet dobře s jakoukoliv lodí.

Sníte o tom, že budete schopni s lodí plout stejně jako ti nejlepší. Vypadá to, že plují s lehkostí a ať zajedou kamkoliv, skoro vždycky je to správně. To byste také chtěli zažít…

Představte si ten pocit, kdy proplujete cílem, vjedete do mariny, zakotvíte, v baru si objednáte pivo a sledujete, jak teprve připlouvají ostatní lodě. A přitom si v mysli promítáte průběh rozjížďky. Start, kde jste zajistili výhodnou pozici a pak se začali soupeřům vzdalovat... Ten moment, kdy jste si jeli pro změnu větru a ona opravdu přišla… Ten „chytrý“ obrat, díky kterému jste získali hned dvě místa…

O co více byste si začali jachting a závodění užívat, kdybyste přesně věděli, kam plout a proč? Kdybyste věděli, jak naplánovat rozjížďku, jak a kde startovat, jak správně vytrimovat loď, čemu věnovat pozornost a co naopak vypustit? Jaké by to bylo, kdybyste tomu prostě začali opravdu rozumět?

V jednom už máte jasno. Jezdit pořád vzadu vás už zkrátka nebaví. Chcete se radikálně zlepšit. Rádi byste udělali nějaký zásadní krok, který vás posune o velký kus dopředu.

Jenže jaké máte možnosti?

Jakou cestou se můžete vydat?

1. Cesta okoukávání:

Většina jachtařů se snaží odkoukávat od ostatních. Jezdit se naučili tak nějak sami od sebe. Chtějí se zlepšovat a logicky se snaží se kopírovat ty nejlepší. Jezdit podle nich.

Jenže i když to děláte, tak vám stejně ujíždějí. Jedete za nimi. Na stejnou stranu, se stejně vytrimovanou lodí, a oni se vám přesto vzdalují…

A pak si řeknete chce to lepší plachty, nebo novější elektroniku. Někdo vám poradí lepší navigaci. Jiný řekne, že máte špatné manévry, takže by to chtělo strávit o dost více času na vodě a trochu potrénovat.

A ono to nijak zásadně nepomůže…

Tak zkusíte zajít na přednášku o pravidlech, nebo o přeplavbě Atlantiku na vlastní lodi, a taky se mrknete, jak trnitá byla cesta jednoho z olympioniků na Olympijské hry, a ještě si přečtete tu novou knihu o trimování…

A ono to stejně nefunguje. Vlastně vám to s Vaším problémem vůbec nepomůže. Čím to je?

Realita je taková, že takhle jachting nefunguje… Tohle je velmi častá chyba – pozorovat zvenku a kopírovat bez vnitřního porozumění. U těch nejlepších je totiž za každým manévrem, za každou úpravou trimu, za vydáním se na tu, nebo onu stranu, za výběrem místa startu atd. vždy nějaký zásadní důvod!

2. Cesta porozumění:

Na lodi už nějaký ten pátek jezdíte. Spoustu věcí jste si na vodě vyzkoušeli a zažili. Už zdaleka nejste na začátku. Chcete se posunout dopředu. Jenže teď přichází zajímavý paradox – k tomu, abyste se posunuli kupředu, je potřeba vrátit se na úplný začátek. K pochopení teorie jachtingu. To jste na své cestě totiž tak nějak přeskočili…

Pokud se vrátíte zpět k úplným kořenům jachtingu a pochopíte teorii, ze které vše vychází, tak získáte úplně nový pohled! A právě s touto novou optikou je potřeba začít pozorovat věci, které už znáte. Najednou budou mít nový význam.

Strategie, taktika, trimování – naprosto zásadní věci pro úspěch v závodění. A všechny tyto věci mají úplně stejný základ. Ve správném pochopení teorie.

Pokud správně pochopíte několik základních principů, pak se vám najednou vše spojí a získá nový smysl. Rázem uvidíte důvody, proč ti nejlepší plují tam kam plují, proč je někdo momentálně rychlejší a jiný ztrácí. Pochopíte i proč a jak správně trimovat plachty, nebo jak si naplánovat rozjížďku.

Pokud věcem porozumíte zevnitř, ale myslím tím skutečně porozumíte, pak si již vše ostatní odvodíte. Zároveň již budete přesně vědět, jaké další kroky podnikat, abyste se v jachtingu zlepšili a dosahovali mnohem lepších výsledků.

Jakou cestou se můžete vydat?

Okoukávat můžete manévry, možná i trochu trim a techniku jízdy. Co ale nikde neokoukáte jsou znalosti. Ty buď máte, nebo nemáte.

Vědět proč a kam plout, vědět proč a jak trimovat, vědět na kterém místě a ve který okamžik být… To se okoukat nedá. Tomu se prostě musí rozumět.

 • Jsou věci, které si na lodi musíte odsedět – techniku jízdy a manévry na suchu nenatrénujete.
 • Jsou věci, které se musíte naučit – závodní pravidla se prostě musíte našprtat.
 • A pak jsou věci, kterým musíte porozumět – pochopit teorii, poznat principy, zjistit, jak spolu věci souvisí, pochopit, které indicie je potřeba sledovat, pochopit, jak správně přemýšlet… a naučit se vytvářet strategii a taktiku

A teď si nejspíš říkáte… Znamená to, že na technice jízdy, manévrech, znalosti pravidel, dobré lodi a plachtách a spoustě dalších věcí nezáleží?

Vůbec ne. Všechny tyto věci hrají svoji důležitou roli, ale základem úspěchu je správné pochopení teorie. Díky teorii pochopíte, jak funguje a jak se chová vítr. Díky teorii pochopíte, jak vytvářet strategii a taktiku. Díky teorii pochopíte, kam plout a kdy tam plout. Díky teorii pochopíte, kdy udělat obrat, kdy se věnovat trimu, kdy a jak si hlídat soupeře atd. Ostatní věci na ni navazují.

Jen se nad tím zamyslete sami: 

 • Můžete mít skvělou loď, ale pokud nejste ve správný moment na správném místě? NEVYHRAJETE.
 • Můžete mít skvělou rychlost, ale pokud plujete na špatnou stranu? NEVYHRAJETE.
 • Můžete umět ty nejrychlejší manévry, ale pokud nevíte, kdy je udělat? NEVYHRAJETE.
 • Můžete znát dokonale pravidla, ale pokud nevíte kdy a jak jich využít? NEVYHRAJETE.

Rychlost, technika jízdy i skvělé manévry vaše správná rozhodnutí násobí, ale bez správných rozhodnutí není co násobit.

Zjednodušeně řečeno, pokud chcete uspět, tak musíte mít zcela jasno v tom kam, kdy a proč chcete plout.

 • Musíte vědět kam chcete plout po startu a tomu přizpůsobit start.
 • Musíte vědět jak se bude stáčet vítr a tomu přizpůsobit plán.
 • Musíte vědět jaký režim plavby použít a tomu přizpůsobit trim.
 • Musíte vědět jak na sebe působí lodě v těsné blízkosti a tomu přizpůsobit taktiku.
 • Musíte vědět kde je to správné místo na kterém chcete být i to, ve který moment na něm chcete být a tomu přizpůsobit vše ostatní.

A tohle všechno vychází z teorie.

Jachting se zdá často složitý. Je tam ohromné množství faktorů, které vstupují do hry, ale pokud porozumíte základním principům, ze kterých vše vychází, pak se vám otevře úplně nový svět a vše se zjednoduší.

Dlouhodobá cesta k úspěšnému závodění tkví v prohlubování základních znalostí. Problém většiny jachtařů je v tom, že jim tyto základní znalosti chybí, a tak není co prohlubovat a na čem stavět.

Je to jako byste chtěli stavět budovu a přeskočili základy. Bez základů stavět nelze. Budova nebude držet pohromadě. Vše se bude hroutit. Stejně to vypadá, když někomu chybí základní znalosti v teorii jachtingu. Důsledkem toho je, že se mnozí jachtaři cítí ztraceni, zahlceni informacemi a vše jim připadá neskutečně komplikované. Výsledkem je, že buď přestanou závodit, nebo rezignují na snahu o zlepšení, jedou se na závody jen vozit a tvoří „křoví“ skutečným závodníkům.

Jak z toho ven?

Možná vám to, co jste si právě přečetli, dává smysl.

Možná už vidíte, že jste na rozcestí a je potřeba si položit zásadní otázku: Chcete nadále stagnovat a absolvovat 10 dalších regat se stejnými výsledky, nebo raději investujete svůj čas a peníze do školení, které bude zaměřené na to, co skutečně potřebujete a v další regatě již zažijete zcela nový pocit?

Možná jste se rozhodli, že je na čase udělat ten zásadní krok. Jste připraveni jít do toho a chcete do toho jít naplno a hledáte způsob jak na to… 

Nejspíš to znáte z jiných oblastí. Nejrychlejší cestou kupředu je osobní koučink. Díky osobnímu koučinku můžete udělat téměř okamžitě obrovský krok kupředu. Nebudete ztrácet čas mnoha zbytečnými tréninky, semináři a přednáškami, které váš skutečný problém neřeší. Osobní koučink se přizpůsobí vaší konkrétní situaci, vaší úrovni znalostí a půjde přesně vaším tempem.

Pokud je tohle cesta, která vám dává smysl, pak potřebujete už jen jednu jedinou věc…

Potřebujete průvodce...