Lukáš Neumann, závodní jachtař, který dokazuje, že znalost teorie je pro výsledek mnohdy důležitější než napluté míle.


Lukáš Neumann

Závodní jachtař. Držitel 61 medailí z Mistrovství republiky v jachtingu. Váš průvodce do světa závodního jachtingu.


Zlepšit se v jachtingu doma na gauči a posunout své jachtařské umění, ANIŽ VYPLUJETE. 

Připadá vám to nemožné?


  • Když jsem s jachtingem jako malý začínal, nevěděl jsem o závodění vůbec nic.
  • Měl jsem štěstí na trenéry, kteří mi ukázali, že základem závodění jsou znalosti taktiky a strategie.
  • Po dvaceti letech závodění, během nichž jsem získal 10 titulů Mistr republiky v jachtingu, měl za sebou olympijskou kampaň a desítky mezinárodních reprezentačních startů, jsem dostal nabídku zúčastnit se Mistrovství ČR na námořní jachtě se sedmičlennou posádkou a pomoci začínajícím závodníkům zlepšit jejich jachtařské dovednosti a výsledky.
  • Při tréninku s novou posádkou jsem si jasně uvědomil, že největší slabinou začínajících závodníků jsou především chybějící teoretické znalosti.
  • Většina posádky netušila, jak důležitá je předstartovní příprava, jaká data během ní sbírat, a jak z nich sestavit strategický plán. Měli minimum znalostí o taktice, hlídání soupeřů, nebo vyhodnocování dat z přístrojů. Tápali také v závodních pravidlech a unikalo jim mnoho dalších věcí, které jsou pro úspěch v závodech nezbytné.
  • Jachting je v určitém ohledu podobný šachům. Pro úspěšnou hru nestačí vědět, jak se kterou figurkou táhne. Zvítězí ten, kdo zvolí správnou strategii a taktiku, kdo plánuje jednotlivé tahy dopředu a umí odhadnout tahy soupeře. Stejně tak pro úspěch v závodě nestačí umět plout. Za kvalitními výsledky stojí teoretické znalosti a schopnost převádět je do praxe.
  • Taktické, strategické a další teoretické znalosti jsem čerpal již od dětství a postupně je prohluboval. Především díky nim jsem pak do roku 2022 získal dalších 22 titulů Mistr republiky v deseti různých lodních třídách a kategoriích s různými posádkami.
  • Jachtařům, kterým jsem tyto znalosti předával, se pohled na jachting radikálně změnil. Začali si závodění mnohem více užívat a jejich výsledky se podstatně zlepšily.
  • Jsem přesvědčený o tom, že každý se může v jachtingu zásadně zlepšit, pokud bude mít dostatek potřebných teoretických znalostí, které bude na vodě správně uplatňovat.
  • Díky aplikaci chytrých strategií, které jsou univerzální a platné pro jakýkoliv jachting, mohu dosahovat skvělých výsledků a užívat si závodění na různých typech plachetnic i ve windsurfingu.

Chcete se v jachtingu radikálně zlepšit?